OKUL DIŞINDA YABANCI DİL ÖĞRENİMİ: FRANSIZ-TÜRK TARTIŞMA FORUMU ÖRNEĞİ / A SAMPLE OF FRENCH-TURKISH DISCUSSION FORUM

Cathia PAPI, Ali BÜYÜKASLAN

Öz


İnternetin yaygınlaşmasıyla bilginin paylaşılması daha kolay ve sınırsız olmaya başlamıştır. Gelişen bilişim teknolojileriyle birlikte internet üzerinde de yabancı dil öğrenimine yönelik çalışmalar, etkinlikler görülmektedir. Resmi sitelerin yanında gönüllü sitelerin de dil öğrenimine katkı sağladığı web sayfalarında yabancı dil öğrenimi de yaygın hale gelmiştir.

Bir Türkçe öğrenme sitesi olan www.apprendreleturc.fr sitesi forumlarında gerçekleşen dil öğrenme eylemleri, biçim ve içerik açısından süreç içerisinde incelenmiş, web sitelerinin dil öğrenmeye getirdikleri farklı bakış açısı ve kazanımlar çerçevesinde ele alınmıştır.

Forum üzerinden yabancı dil öğrenmek isteyenlere değişik başlıklar altında kolaylıklar sunulmaktadır. Ayrıca gittikçe artan üye ve konuk sayısıyla site, daha çok geliştirilmeye ve üzerinde çalışılmaya değer bir konuma gelmiştir.


Anahtar Kelimeler


Dil öğrenimi; internet sitesi; uzaktan öğretim; forum

Tam Metin:

PDF

Referanslar


AUDRAN, J., Coulibaly, B., & Papi, C. (2008). Les " incitateurs " et les " épreuves ", traces de vie sur les forums en ligne ? DistanceS, 10(1).

AUDRAN, J., Papi, C., & Coulibaly, B. (2007, septembre). Le chercheur et son forum, un point de méthode. Paper presented at the Congrès international AREF 2007. Symposium " Processus de socialisation en ligne ", Strasbourg.

CENTİNTAS, B., & Genç, A. (2001). Egitim reformu sonrasi anadolu liselerindeyabanci dil ögretimi. Hacettepe üniversitesi Egitim Fakültesi Dergisi(20), 51-56.

DAELE, A. (2009). Socialisation des enseignants au sein d'une communauté virtuelle. Education et formation(e-290), 67-77.

DUMONT, P. (2007). La connaissance de la culture et de la langue turque en France: les hommes et les institutions. Paper presented at the 7ème symposium international de langues, littérature et stylistique, Konya.

HENRI, F. (1992). Computer conferencing and content analysis. In A. R. Kaye (Ed.), Collaborative learning through computer conferencing. The Najaden Papers (pp. 117-135). New York: Springer.

MC KENNA, K. Y. A., & Bargh, J. A. (1998). Coming out in the age of the Internet: Identity "demarginalization" through virtual group participation. Journal of Personality and Social Psychology(75), 681-694.

PAPI, C. (2007, mai). Uzaktan egitimde iletisimin rolü nedir ? Paper presented at the Uluslarasi bilgisayar ve ögretim teknolojileri sempozumu, Çanakkale, Turquie.

PAPİ, C. (2009a). Communiquer en ligne ou le forum comme lieu de socialisation. Iletisim. Revue de la faculté de communication de l'université Galatasaray(numéro spécial), 269-282.

PAPİ, C. (2009b). Sympathiser à distance ou la création des cadres de l'interaction. Education et formation, mars 09(290), 93-107.

SONER, O. (2007). Türkiye'de yabanci dil egitimin dünü bugünü. Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi, 7(28), 397-404.

TRONCY, C. (2009). Des enseignements en français dans une université publique turque francophone:enjeux institutionnels/questions didactiques. GLOTTOPOL Revue de sociolinguistique en ligne(13), 28-51.

YİLMAZ, K. (2006). Les Scénarios dans l'Apprentissage à Distance du Français Langue Etrangère. Gazi Egitim Fakültesi Dergisi, 26(1), 237-250.


Refback'ler

  • Şu halde refbacks yoktur.


Telif Hakkı (c) 2010 Selçuk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi DergisiCreative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.